Renault încearcă să îşi definească într-un mod cât mai potrivit direcţia de design a viitoarelor sale modele. Echipa de creaţie a francezilor, condusă de Laurens van den Acker, este într-o permanentă căutare de inspiraţie, motiv pentru care îşi va uni forţele cu un studio de design specializat.
Designerii francezi vor lucra cot la cot cu cei de la Lovegrove Studio pentru a crea un concept 100 nou. Prototipul trebuie să fie gata până în data de 8 aprilie, când Renault intenţionează să expună conceptul la Milano, în cadrul unei trienale.
Ross Lovegrove, fondatorul casei de design şi omul implicat direct în proiect, a declarat că viitorul concept, al cărui nume nu a fost dat momentan publicităţii, se va inspira din elemente organice contemporane. Afirmaţia sa este întărită de primele imagini publicate de Renault. Acestea trădează linia stopurilor, textura materialelor folosite la nivelul caroseriei, precum şi un design inovativ al jantelor.
”Ross Lovegrove şi intenţiile studioului său de a folosi linii inspirate de natură alături de elemente contemporane se vor concretiza într-un limbaj de design nou, gata să inspire viitoarele modele”, a declarat Renault într-un comunicat de presă. Afirmaţia oficială este o nouă confirmare a intenţiilor de a defini o nouă filosofie de design pentru noile modele Renault şi, în special, pentru noul Twingo, cu ajutorul acestui concept.