vineri, martie 29, 2024
AcasăMotorsportJan Kopecky a căștigat prima etapă a Campionatului European de Raliuri

Jan Kopecky a căștigat prima etapă a Campionatului European de Raliuri

Pilotul Jan Kopecky a câştigat prima etapă a Campioantului European de Raliuri (ERC), desfăşurată în Austria, iar performanţa sa este cu atât mai mare cu cât a recuperat enorm după o pană de cauciuc. Kopecky este vice-campionul competiţiei Intercontinental Rally Challenge din ultimii patru an şi, aşa cum este şi normal, era creditat cu cele mai multe şanse la victorie, după ce Andreas Mikkelsen, campionul de anul trecut, s-a mutat în cea mai mare competiție din lume, WRC. Pilotul echipei Skoda a avut un avans de peste 20 de secunde în faţa lui Bryan Bouffier după prima zi de raliu, dar a suferit o pană de cauciuc în cea de-a doua zi şi a fost nevoit să ruleze aşa. Chiar şi în aceste condiţii, el a cîştigat raliul cu un avans de doar o jumătate de secundă în faţa lui Bouffier, care s-a clasat pe doi. Pe trei a terminat Raimund Baumschlager de la Skoda.

Campionatul European de Raliuri a fuzionat, începând cu aceast ediție, cu International Rally Challenge (IRC), devenind cel mai important eveniment de motorsport de pe continent. În perioada 25-27 iulie, competiţia ajunge şi la noi în ţară, Raliul Sibiului numărându-se printre etapele ERC din 2013, după ce în 2012 a făcut parte din IRC.